Tumormarker meghatározás

Minden rosszindulatú daganatos betegségnél meghatározó szerepe van. Ez nálam sem történt másképp. 2008. októberében a mellrák tumormarkerét (CA 15-3)határozták meg nálam, valamint a rák antigént (CEA). Értékei enyhén emelkedettek voltak. Amikor 2013. októberében kiújult a betegségem, korábbi mellrák áttétjeként petefészekdaganat, ez már specifikusabb tumormarker volt, mivel itt nézték a petefészekrák tumormarkerét (CA 125), kiegészítve a mellrák tumormarkerével (CA 15-3), a rák antigénnel (CEA), valamint egy újfajta tumormarkert (HE4) és ROMA index meghatározását is kérték vérvétel alapján. 

CA 15-3: a CA 15-3 teszt klinikai haszna a kezelésben részesülő emlőrákos betegek terápiára való reagálásának monitorizálásában rejlik, mivel a növekvő, ill. csökkenő értékek a betegség progressziójával vagy regressziójával vannak összefüggésben. A CA 15-3 teszt szűrési eljárásként nem ajánlott, azonban kiegészítő használata az emlőrákban szenvedő betegek kezelése során széles körben elfogadottá vált.

CEA: a CEA, amelyet eredetileg a bélcsatorna-karcinómákra véltek specifikusnak, más rosszindulatú betegségek és néhány nem rosszindulatú elváltozás esetén is mutathat a normálisnál magasabb értéket. A CEA teszt szűrési eljárásként nem ajánlott, azonban kiegészítő használata a betegség kórlefolyásának ellenőrzésére, ill. a rákban szenvedő betegek kezelése során széles körben elfogadottá vált. A diagnosztizált rosszindulatú daganatban szenvedő, ingadozó CEA értékkel rendelkező betegek monitorizálása során a CEA mérése hasznos információt adhat.

CA 125: a szérum CA 125 értékek az invazív epiteliális petefészekrákban szenvedő betegek kórlefolyásának nyomon követését segítik. A szérumszintek és a betegség kórlefolyása között 87%-os a korreláció. A CA 125 teszt szűrési eljárásként nem ajánlott, azonban kiegészítő használata a petefészekrákban szenvedő betegek kórlefolyásának ellenőrzésére, ill. a betegek kezelése során széles körben elfogadottá vált.

A hám eredetű petefészekrákon kívül a CA 125 szintje egyéb állapotokban is lehet magas: más jóindulatú vagy rosszindulatú petefészek elváltozásoknál, endometriózisban, tüdőrák esetén, illetve olyan élettani állapotokban, mint pl. a terhesség.

HE4 vizsgálattal kiegészítve használható a ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) index kiszámítására olyan nőkben, akiknél valamilyen kismedencei szöveti szaporulatot találtak.  

A 32 kemoterápiás kezelésem, után a műtéti kivizsgálás részét képezte, újból a tumormarker meghatározás, és gyakorlatilag majdnem tumormentes lett a kezelésektől a szervezetem.

Tovább a blogra »