Nyújtsd a kezed itt vagyok neked!

Sugárkezelés kendőzetlenül

2009.07.20 09:30 sugárkezelésre érkezem az OOI-be. Ez a nap az első sugárkezelésem napja, innen kezdve 5 héten át mindennap, hétfőtől-péntekig reggelente fel kellett járnom az OOI-be sugárkezelésre. A kezelés időtartama 5 hét , így a kezelésem utolsó napja az 2009.08.25 volt. A sugárkezelés megkezdése előtt csináltak nekem TOP CT-t, aminek a lényege, hogy a kezelés megkezdése előtt megjelölnek (tetoválás), a sugárzáshoz. Majd a kezelésem első napján indításképpen a kezelés megkezdése előtt ún. sugárterápiás szimuláción kellett részt vennem, ahol a besugárzási terv adatait beállították, ezzel szimulálva a terápiás kezelést és röntgenátvilágítással ellenőrzik, hogy megfelelő helyen vannak-e a besugárzási mezők. Ezt az ellenőrzést egy képerősítővel felszerelt röntgenkészülékkel végezik. Kívülről a lineáris gyorsítóhoz hasonlít, de hagyományos röntgen energiatartományban működik. A lineáris gyorsítón használt összes besugárzási paraméter beállítható rajta (ezért nevezik terápiás szimulátornak). Azért van rá szükség, mert a lineáris gyorsító nagyenergiájú MV-os sugárzásával készített röntgen felvételen a különböző sűrűségű anatómiai képletek nehezebben különböztethetők meg. Hagyományos röntgenenergiával készített felvételeken ugyanakkor jól azonosíthatók a különféle anatómiai részletek (pl. csontok, tüdő stb.), mivel az elnyelődés függ az alkotóelemek rendszámától, sűrűség különbségektől és rétegvastagságtól.
Az emberi szövetek csoportjai különböző mértékben nyelik el a röntgensugarakat:
Csontok: magas rendszám, nagy sugárelnyelő képesség, jól ábrázolható, magas denzitású árnyék.
Lágyrészek és zsírszövet: (izom, parenchymás szerv): alacsony rendszám, kicsi sugárelnyelő képesség, vizuális árnyék különbség alig van.
Levegő- gáz: alacsony sűrűség (a sugarat csaknem teljesen átengedi), kontrasztot ad.

10:10 perckor behívott az asszisztens a gyorsítóba, ez az a helyiség ahol a sugárkezelés történik. A helyiségben lévő asztal pontosan olyan, mint a szimulátorban lévő asztal. Pontosan ugyanúgy kell elhelyezkedni rajta, mint ahogy a szimulátorban mutatták. Amikor elhelyezkedtem, akkor elkezdődött végre a kezelés. A kezelés alatt mozdulatlanul kell maradni. Amikor véget ért a kezelés, akkor az asszisztens bejött a helyiségbe. Ez azt jelentette, hogy már nem kell mozdulatlannak lennem. A helyiségből kiérve a vezérlő asztal szélén találtam meg a kezelő lapomat és az aláírt és lebélyegzett útiköltségpapíromat. A kezelő lapot nem szabad ott felejteni, mert mindennapi érkezést ezzel jelezzük,  a postaládában való elhelyezéssel. A kezelés ideje időnként hosszabb, mivel olykor képi ellenőrző felvételek készülnek, hogy lássuk, pontosan megegyezik e minden a szimulátorban meghatározott adatokkal. Ezek az ellenőrzések azt a célt szolgálják, hogy minden egyes kezelés a tervezés, illetve a szimulálás során meghatározott módon történjék. 

Az utolsó szó jogán amit elmondhatok ennyi év távlatából a sugárkezelésről, hogy semmilyen mellékhatást nem okozott nekem (bőrpírt, felégést, kiszáradás, sérülékenység, bőrégéshez hasonló jelek, a késői reakciókhoz tartozik inkább a bőr elszíneződése, a bőralja keményedése a sugárterápia egyik jellemző mellékhatása a fáradékonyság, ami a kezelés befejezte után is fennállhat néhány hétig). Hála egyik sem jött elő nekem. Sőt még arra is volt időm hazameneteleim alkalmával, hogy finom jegeskávét igyak a kedvenc kávézómban. 🙂

 

 

 

 

mellrák

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!